Haberler

Soner Olgun: “Sahneye çırılçıplak çıkıyorum”

Soner Olgun: “Sahneye çırılçıplak çıkıyorum”

guvenuzman

Nisan 9th, 2015

Yorum yapılmamış

Soner Olgun sadece müzikte değil her alanda samimiyetin kaybedildiğini belirtirken “Ben sahneye çırılçıplak çıkıyorum. Beni dinlemeye gelenleri her şeyimle karşılıyorum” diyerek kendisine olan ilgiyi de bu samimiyete yoruyor.

ALTERNATİF müzik denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden olan Soner Olgun, hayatta inandığı şeyler uğruna bütün gemileri yakabileceğini, her şeyden de vazgeçebileceğini “Vazgeçmeyi göze almıyorsan hiçbir ilişki iyi gitmez. Müzikten vazgeçebileceğimi bildiğim için kendimi müziğe teslim ettim” sözleriyle açıklıyor. Yaza albümle girmeyi planlayan Olgun, roman yazmayı da çok istediğini söylüyor.

Aynı yerde 17 yıl çıktınız. Bu başarı sizce neyin getirisi?

Bu başarı mıdır değil midir bilemiyorum ki Türkiye rekoru deniyor. Dünyada da örneğine az rastlanır bir şey. Ben işini tutkuyla yapan bir insanım. Ben saat kullanmam. Kronometreyle sahneye çıkan insanlar var. 90 dakikadan geri sayım başlatıyor. Bittiğinde sahnesini bitiren insanlar gördüm. Benim böyle bir derdim yok, sahneye saatle çıkmıyorum. Sahnede kalabilmek için de repertuvarınızın olması gerekiyor. Ben bugüne kadar tuvalet molası bile vermedim.

17 yıldır çalıştığınız yerden neden ayrıldınız?

Tadında bıraktığımı düşünüyorum. Kısıtlayıcı bir tarafı vardı. Mesela o süre içerisinde Adana’ya hiç gidememiştim. Şimdi bu doluluğum kalktığı için Türkiye’de birçok yere gittim. Bir gün Kıbrıs’a gidiyorum diğer günüm bende kalıyor. İstanbul dışındaki sevenlerimle de buluşmak, sevişmek istiyorum ve çok geç kaldığımı düşünüyorum. Benim İstanbul’daki seyircim sosyolojik bir vakadır. Beni dinlemeye Kıbrıs’a geliyorlar.

Kendi müziğinizi etnik senfonik rock olarak yorumluyorsunuz…

Bu benim gönlümden geçen. Etnikten kastım toprağımın müziğinden vazgeçmem. İki, senfonik diyoruz bu da müziğin en estetize olmuş biçimidir. Bütün çalgıların sevişebildiği bir müziktir senfoni. Rock ise sokağın sesi güncel olandır. Popüler değil güncel olandır. Bu üç kaynaktan besleniyorum.

“TEK PARMAKLA ÇALIYORUM”

Yeni dönemde eski şarkılar dinleniyor, cover’ları yapılıyor. Bu neden sizce?

Gençleri tatmin edecek güncel müzik yapılmıyor. Gençlerin geçmişteki şarkıları önemli bulmalarının en önemli nedeni onlardaki samimiyet. O şarkılar mühendislik düşünmeden yapılan şarkılardı. Sadece müzikte değil her alanda samimiyeti kaybediyoruz. Ben sahneye çırılçıplak çıkıyorum. Her şeyimle beni dinlemeye gelenlerin karşısına çıkıyorum sanki evime misafir gelmiş gibi. Bütün her şeyden arınmışlığımla çıkıyorum. 5 dakika sonra beni çözememişseniz bu sizin sorununuz… Kıbrıs’ta gördüm 100 şarkıcının 87’si canlı söylemiyor. Gençler neden bununla ilgilensin. Playback söylerken samimiyet olur mu? Bir şey yapmıyorsun ki yapıyormuş gibi gözüküyorsun. Gençleri cezbetmek için bir şey yapmıyorum ama onların bana olan ilgisinin arttığını fark ediyorum.

Yeni dönemden söylediğiniz şarkı yok mu?

Söylüyorum ama parodi olarak. İsmini söyleyemem ayıp olur, sahnede gırgırını yapıyorum. 1.5 notadan oluşan bir şarkı var. Sahnede ben bu şarkıyı tek parmakla çalıyorum.

Yeni projeleriniz var mı?

Sahnede söylediğimiz bir türküyü kaydedip ona klip çekip dijital ortamda paylaşacağız. Canlı sahne kaydı ama klip çekeceğiz. Farklı bir şey denemek istiyoruz. Yazın single veya maksi single çıkaracağız. Benim şarkılarım hazır ama kaç şarkı olur içinde onu bilmiyorum. Yeniden tiyatro yapmayı çok istiyorum ama maddi anlamda zor gözüküyor. Batmadan tiyatro yapmak çok zor. Konser anlamında yaz sonuna kadar neredeyse doluyuz. Yeni bir televizyon programı olacak. ‘İyi bayramlar’ tadında bir şey olacak

“MÜZİK VAZGEÇEMEDİĞİM METRESİM”

Gazetecilikten sert bir adımla müziğe geçmişsiniz gibi gözüküyor…

Çocukluğumdan beri bir sürü ilişkim, evliliklerim oldu ama müzik benim hiç vazgeçemediğim metresim oldu. Hepsi değişti müzik metresim olarak hayatımda kaldı. Gazetecilikten sonra aramızdaki bu metres ilişkisini bozup resmi bir ilişkiye döndürmeye karar verdik.

İnandığınız şey uğruna keskin kararlar alır mısınız?

Yakarım. Bütün gemileri yakarım, çok yaktım. Doğru bildiğim, inandığım konularda teslim olmayı da bilirim vazgeçmeyi de… Sevdiğim insana “Öldür beni razıyım” noktasına kadar teslim olurum ama vaz geçebilirim de. Müzikten vazgeçebileceğimi bildiğim için kendimi müziğe teslim ettim. Ben sahneye çıkacağım ama dinleyici alkışlamayacak o an vazgeçerim. n

Özel hayatınızı çok göz önüne getirmiyorsunuz…

Çok gündeme getirmiyorum ama eşim sahnede benimle. Biz hiç gizli değiliz sahnede vokalist Özlem Olgun benim eşim. Çok mazbut yaşayan sevdiğine teslim olmuş bir adamım. 13 yıldır karımı tavlamaya çalışıyorum.

Kaynak : http://www.haberturk.com/magazin/roportajlar/haber/1063901-soner-olgun-sahneye-cirilciplak-cikiyorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu Title
%d blogcu bunu beğendi: