Mavi Köprü


Grup; 2007 yılında, Metal, Rock, Blues, Pop, Özgün ve Halk Müziği gibi farklı müzik türleri altyapılara sahip dört mesai arkadaşı Ercan ÇELİKER, Reşit İhsan BAHADIR, Ali Erman İŞERİ, Atilla OĞUR’un icra ettikleri enstrümanları ve içlerindeki müzik sevgisini ortak bir sentezde buluşturmaları ile Ankara’da kuruldu.

Grup üyeleri çalıştıkları şirketin de sosyal klüp desteği ile kendilerine şirket içinde “Müzik Klübü” nü kurdular. İlk prova ve canlı performanslarını da burada gerçekleştirdiler. Başlangıçta sadece Ankara çevresinde tanınan grup; daha sonra çalıştıkları şirketin Türkiye genelindeki etkinliklerinde kendilerini sahnede buldular. Bu sayede şirket bünyesinde, Türkiye genelinde de tanınır hale geldiler.

Grup üyeleri bir yandan profesyonel iş hayatlarına devam ederken, aynı zamanda müzikle olan ilişkilerini de hep taze tutmayı başardılar.

Grup sahne çalışmalarını zamanla şirket etkinliklerinin dışına taşıyarak farklı platformlarda da performanslarıyla boy göstermeye başladı. Bu kapsamda çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve hayır konserleri de gerçekleştirdiler.

Grup üyelerinin müzikal performanslarını bireysel iletişim yetenekleriyle birleştirmeleri , dinleyicilerinde ayrı bir sempati yaratmalarını sağladı.

Grup dört kişi ile başladığı müzik yolculuğuna, 2010 yılında Atilla Oğur’un ayrılması ile üç kişi olarak devam etmek durumunda kaldı. Yine 2010 yılında grubun yapı taşlarından Ercan Çeliker’in iş nedeniyle Isparta’ya yerleşmek zorunda kalması grubun güçlü dostluk bağı ve müzik yaşantılarından hiçbir şey eksiltmedi; aksine fırsatları da beraberinde getirdi. Bu sayede grup; Afyon, Isparta, Burdur ve Antalya’da sahne alma imkanı yakaladı ve bu durum grup için kesinlikle bir dönüm noktası oldu. Çünkü bu dönemde Afyon’un ünlü iş adamlarından Şükrü DEMİRAYAK ile tanışmaları, hep hayalini kurdukları albüm yapma konusunda yeni bir fırsatı da beraberinde getirdi. Akabinde Şükrü DEMİRAYAK’ın yönlendirmesiyle 2013 yılında İstanbul’un yolunu tutan grup, ilk albüm deneme kayıtlarına başladı ve 2013 yılı grup için albüm çalışmalarının başlangıç noktası oldu.

Bu aşamada albüm için beste arayışına koyulan grubun yolları, aynı zamanda grup üyesi Ercan ÇELİKER’in babası olan Ozan Kul KANBER ve söz yazarı Şengül İHTİYAR ile kesişti. Her iki usta da tüm şiirlerini grup ile paylaştılar ve ayrıca manevi desteklerini de esirgemediler. Yine İlhan ERTEN ve Erkan SÜRMEN gibi usta hocalar da gruba önemli katkılarda bulundular.

Zaman tüm fırsatlarını sunmaya devam ederken, grup üyeleri de aslında içlerinde barındırdıkları yetenekleri keşfetme imkanını buldu ve besteler yapmaya başladılar. Grup, gerek kendi emekleri ve gerekse almış oldukları değerli desteklerle ortaya çıkan şarkılarını stüdyo kayıtlarına döküp, hem dinleyicileri hem de prodüksiyon şirketleriyle paylaştılar.

Bu esnada grup için; müzik kariyerleri boyunca marka kimliğini yansıtacak bir isim arayışına girdiler. İlk zamanlar “EZGİ” daha sonra ise “ADA” ismini kullanan grup, 2013 yılında eski dilde ‘’Çeşitler’’ anlamına gelen ‘’EFRİAN’’ isminde karar kıldı. Aslında grubun oluşumunu simgelemekte yani oluşturdukları sentezi de son derece iyi ifade etmekte olan bu isim maalesef akılda kalması zor olması ve düzgün söylenememesinden dolayı 2014 yılında değişmek zorunda kaldı. Grup, hem akılda kalıcı olan; hem de anlam olarak yine kendilerini iyi ifade eden “MAVİ KÖPRÜ” ismini kullanmaya başladı. Her müzisyenin hayallerini süsleyen profesyoneliğe adım atma ve bir albüm hazırlama düşünceleri olan grubun son olarak yolu Ankara’da Burhan ÇELİK ile kesişti ve ilk albümleri olan “Ezgisel Düşler” in yapım çalışmaları 2014 yılı Mayıs ayında başladı. Albümün kayıtlarını İzmir’de Toprak Prodüksiyon Stüdyolarında gerçekleştiren grup; burada Turgay GÜZELCAN, Hüseyin KARAKUŞ ve Orkun ÜSTÜNDAĞ ile çalıştı. 2016 yılının Nisan ayında ilk albümleri “Ezgisel Düşler” i yayınladılar.

Web Sitesi

Foto Galeri

6 7 5 4 3 2 1

Klipleri

Menu Title